Unia Europejska

Działanie 3.4. DOTACJA NA KAPITAŁ OBROTOWY

POIR 2014-2020, Nr. Umowy POIR.03.04.00-10-0041/20-00, Wartość projektu: 202 235,31, Wkład Fundusz Europejskich: 202 235,31.

Działanie 3.2.2. POIR 2014-2020

Wdrożenie technologii wytwarzania włókienniczych materiałów barierowych chroniących przed promieniowaniem UV POIR.03.02.02-00-0788/16 z dnia 26.06.2017r.

Cele projektu

Przedmiotem niniejszego projektu jest realizacja inwestycji technologicznej, polegającej na wdrażaniu technologii opracowanej przez Inst. Wł. w Łodzi na zlecenie przedsiębiorstwa Stanpol. Na jej podstawie na rynek zostanie wprowadzona nowa gama wyrobów dzianinowych przeznaczonych do konfekcjonowania odzieży o niespotykanych właściwościach barierowych przeciw promieniowaniu UV. Jedną z przedstawionych funkcji jaką pełnią ubrania jest funkcja ochronna. Elementy odzieży zapewniają komfort termiczny, chronią przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi a także zapobiegają ewentualnemu narażeniu ciała na uszkodzenie. Wraz z rozwojem wiedzy na temat otaczającego świata oraz z postępem technologicznym rośnie zapotrzebowanie na materiały wielofunkcyjne, które będą w stanie zapewnić użytkownikowi bardziej zaawansowaną ochronę.
W wyniku realizacji przedmiotowego projektu inwestycyjnego zostanie wdrożona do produkcji innowacyjna technologia, która powstanie w wyniku połączenia zastosowania blokerów oraz zaprojektowania ciągu technologicznego który umożliwia spotęgowanie efektu barierowości dzianiny odzieżowej na promienie UV.

Planowane efekty

Spółka specjalizuje się głównie w produkcji dzianin bawełnianych oraz wiskozowych, czyli włókien celulozowych. Materiały te nie posiadają właściwości blokujących promienie UV, a są one najbardziej popularne zarówno ze względów estetycznych jak i praktycznych, najbardziej popularne w okresie letnim. Ale dzianiny bawełniane maja całoroczne zastosowanie szczególnie w wyrobach dla dzieci, młodzieży jak i sportowej odzieży rekreacyjnej. Natomiast dzianiny wiskozowe są pożądane głównie na odzież damską, wszechstronnego zastosowania na wszystkie okazje w ciągu całego dnia oraz na stroje wieczorowe. Wszystkie w/w wyroby zarówno dla dzieci, młodzieży jak i kobiet pożądane byłyby z ciekawym nadrukiem cyfrowym.
Cała gama odzieży z dzianin oferowana na rynek zgodnie z oczekiwaniem klienta jest w 70% wykonana jest z włókien naturalnych bawełnianych oraz wiskozowych, które nie są w stanie zagwarantować wystarczającej ochrony p-ko groźnemu promieniowaniu UV.
Dlatego celowym jest opracowanie takiego sposobu produkcji dzianiny który byłby w stanie zapewnić najbardziej optymalną ochronę przed promieniowaniem, a przy tym nie byłby zależny od surowca, z którego wykonany jest dany produkt oraz nie stanowiłby zagrożenia dla zdrowia użytkownika, tak jak w przypadku stosowanej aktualnie dość powszechnie nanotechnologii.
Kolejnym bodźcem do realizacji projektu są sygnały płynące od klientów którzy coraz częściej oczekują, że ich odzież będzie „innowacyjna” i będzie posiadała dodatkowe funkcjonalności.
Innowacyjna dzianina odzieżowa z funkcją ANTY-UV będzie dodatkowo wzbogacona nadrukiem cyfrowym o nieskończonym atrakcyjnym wzornictwie oraz również można będzie ją wyzamszować. Tak stworzona dzianina posiada znamiona nie tylko innowacyjności jak i unikatowość ponieważ aktualnie żaden producent nie zaoferował dzianiny z tak innowacyjną technologią oraz z niepowtarzalnym designem.

Spółka dzięki wprowadzeniu nowego produktu na rynek osiągnie lepszą rentowność oraz poszerzy krąg odbiorców, zarówno lokalnych jak i zagranicznych. Również Zarząd Spółki podjął konkretne działania marketingowo-handlowe w celu pozyskania dobrych, stabilnych firm do współpracy.

Wartość projektu: 6 662 500 PLN

Wkład Funduszy Europejskich: 2 998 125 PLN

Maszyny zakupione w ramach projektu